שיתוף פעולה מיוחד בין “מרכז רבני אירופה” ואגודת ‘אהלי צדיקים”, הביא במהלך השבוע שעבר לאיתור והקמת מצבות על קברי אלפי יהודים שנרצחו במהלך השואה ונקברו יחד בבורות הריגה המוניים. ברחבי אוקראינה וסביבתה קיימים אלפי בורות קבורה יהודיים המוניים כאלה, ובימים בהם מלאו 80 שנה לפרוץ מלחמת העולם השניה וחורבן יהדות אירופה, פועלים יחדיו “מרכז רבני אירופה”  ואגודת “אהלי צדיקים”, להנצחת זכרם לדורות עולמים בהקמת מצבות זכרון על גיא הריגתם של קדושים אלו אשר בארץ המה.

שלושה מעמדים נרגשים של הסרת הלוט התקיימו באתרי קברי אחים באוקראינה שאותרו בתום מחקר ממושך בו שיתפו פעולה “מרכז רבני אירופה” ואגודת “אהלי צדיקים”.

האירוע הראשון התקיים לזכרם של יהודי פיראטין במחוז פולטבה, בראשות מנכ”ל “מרכז רבני אירופה” הרב אריה גולדברג ויו”ר אגודת “אהלי צדיקים” הרב ישראל מאיר גבאי, רב העיר ומחוז פולטבה הרב יוסף יצחק סגל, רב העיר ז’יטומיר ומערב אוקראינה הרב שלמה וילהלם, ראש העיר פיראטין וראשי הקהילות היהודיות בפיראטין ובאזור.

באירוע שהתקיים מעל קבריהם של מאות ואלפי הקדושים הי”ד שנרצחו בשנת תש”ב בפיראטין, השתתפו גם ילדים מהקהילה החרדית באוקראינה ששרו “אני מאמין” לאחר הטקס שבו הוקמו מצבות זכרון על קברי אחים יהודיים שנרצחו על ידי הנאצים ימ”ש. את הטכס הנחה הרב אברהם אבא טורצקי שאף השמיע פרקי חזנות בתפילת ‘קל מלא רחמים’. באמירת הקדיש התכבד יו”ר אגודת ‘אהלי צדיקים’ הרב ישראל מאיר גבאי.

אירוע דומה התקיים לנספי יהודי מחנובקה שנעקדו על קדושת השם בימי המלחמה והפוגרומים בשנת תש”א-תש”ב. בטקס הסרת הלוט ממצבת הזיכרון ליהודי מחנובקה, השתתפו אישי ציבור נכבדים שנטלו חלק גם באירוע המרשים בפיראטין, אליהם הצטרפו שגריר ישראל באוקראינה מר יואל ליאון, הרב שאול הורביץ רב העיר ויניצא והמחוז, ראש העיר מחנובקה וראשי הקהילות היהודיות. יצוין כי במחנובקה קיימים שני קברי אחים יהודיים גדולים ועל שניהם הוצבו מצבות זיכרון.

שרשרת המעמדים המצמררים הגיעה לסיומה עם הסרת הלוט ממצבת הזיכרון שהוקמה לזכרם של נספי יהודי קוזובה והמחוז, שנטבחו על קדושת השם בימי המלחמה והפוגרומים בשנת תש”א-תש”ג.

על אף השלג הכבד שירד במקום בשעת הטקס, השתתפו בו 80 יהודים מטרנופול וקוזובה שביקשו לחלוק כבוד לנספים על קידוש השם. נוסף לכל הפמליה הכבודה שהתלוותה את כל המעמדים השתתפו באירוע גם הרב יוסף טייטלבוים רב העיר חמילנצקי, ראש העיר קוזובה וראשי הקהילות היהודיות באזור.

בסיום הטקס הפתיעו ראש העיר המקומי וסגנו את הנוכחים כאשר הזמינו את כולם לביקור בבית הכנסת העתיק של טורנופול שהיה סגור זה 80 שנה. במפגש מוקדם שקיימה המשלחת בראשות מנכ”ל “המרכז” הרב אריה גולדברג עם ראש העיר וסגנו הוא ביקש מהם להחזיר את המקום לידי אנשי הקהילה היהודית המקומית. לשמחת הנוכחים הודיע ראש העיר כי מבנה בית הכנסת יוחזר מיד לידי הקהילה היהודית והעירייה תסייע בשיפוץ המקום ובהתאמתו לשימוש. ראש העיר העביר את המפתח של המקום לידי ראשי הקהילה, שמיהרו לפתוח את שערי בית הכנסת ולקיים בו תפילת מנחה נרגשת בהשתתפות כל הנוכחים.

מנכ”ל מרכז רבני אירופה, הרב אריה גולדברג, אמר במעמד גילוי המצבות כי “מרכז רבני אירופה”, המונה יותר מ-700 רבנים ברחבי היבשת, נרתם למשימה ומצוי כעת בעיצומו של מבצע איתור והקמת מצבות על קברי אחים נוספים של יהודים שנטבחו על אדמת אוקראינה. “אנחנו אוספים עדויות כל עוד ניתן לעשות כן מהקשישים – יהודים ואוקראינים שעדיין זוכרים, מאתרים את קברי האחים ורק לאחר שצוות מומחים מאשר את הממצאים, אנחנו מקימים מצבות לזכר הנספים”.

יו״ר “מרכז רבני אירופה” ו”איגוד הארגונים היהודיים באירופה”, הרב מנחם מרגולין, אמר כי ״שבעים וחמש שנה חיכו אלפי נשמות טהורות שנספו באכזריות על ידי הנאצים ועוזריהם עד להקמת מצבות ראויות ולתפילות לעילוי נשמותיהם שייאמרו במקום מנוחתם״. אי אפשר לפעול להמשך החיים היהודיים באירופה ללא הבטחת זיכרון הולם לבעלי המסירות נפש שנספו ביבשת אירופה״ .

יו”ר אגודת “אהלי צדיקים” הרב ישראל מאיר גבאי, שיחד עם “מרכז רבני אירופה” עמלו בחודשים האחרונים למפות את האזורים ולהציב את מצבות הזיכרון בפיראטין, מחנובקה וקוזובה, מסר כי הוא מברך בכל פה ובכל לב את שיתוף הפעולה הפורה בין “מרכז רבני אירופה” לאגודת “אהלי צדיקים”, שזכו לברך על המוגמר בשעה טובה ומוצלחת, להציב שם ושארית לאותם יהודים אומללים שלא זכו להגיע לקבר ישראל עם מצבה פרטית לכל אחד, אולם לכל הפחות זכו לכך שזכרם אינו מש מאיתנו ובמעלות קדושים וטהורים יזהירו כזוהר הרקיע עד בוא עת תחיית המתים.

ראשי “מרכז רבני אירופה, יחד עם הרב ישראל מאיר גבאי שיגרו ברכת תודה לנשיא הארגון הגרמני ESJF הרב יצחק שפירא, שהקים גדר בבתי הקברות של שלשת המקומות בהם נמצאו קברי אחים המוניים שמצבות הונחו עליהם השבוע. “מדובר במיזם חשוב שמסייע רבות בשמירה על המקומות הקדושים ליהדות, כאשר הגדר הנבנית סביב המתחם מונעת מפגעי הזמן ומפגעי המקומיים להתקרב ולחדור לאזור המגודר”, ציינו הרב מרגולין, הרב גולדברג והרב גבאי.

בתוך כך מציינים ב”מרכז רבני אירופה” ובאגודת ‘אהלי צדיקים’ את הפעילות הענפה במחנובקה, שם הוקמו בשנים האחרונות אוהלים מעל קבריהם של הרה”ק רבי יצחק יואל מליניץ זי”ע [בן הרה”ק רבי גדליה מליניץ זי”ע בעל ה’תשואות חן’], ושל הרה”ק רבי יוסף מאיר ממחנובקה זי”ע. “המקום היה עמוס בעצים רבים שצמחו פרא מעל הקברים והפריעו מאד לכל המבקרים במקום”, מספרים הרב גולדברג והרב גבאי, “לאחר עבודה מאמצת שנמשכה זמן רב, גזמנו את כל העצים והמקום קיבל צורה חדשה”.