מרכז רבני אירופה (RCE) הוקם בשנת תש”ס (2000) על פי בקשת רבני קהילות מרחבי אירופה, ובהוראת חשובי הרבנים הגאונים שליט”א. בראש המרכז עומדים חברי נשיאות ומועצה שמורכבים מכל הגוונים והזרמים באירופה. במרכז רבני אירופה חברים רבנים מכל העדות והחוגים. רבנים במדינות אירופה מכל החוגים פונים אל ‘המרכז’ לעזרה וסיוע לקהילות היהודיות השונות.

המטרה העיקרית של ‘המרכז’ היא להעניק עזרה וסיוע 24 שעות ביממה לרבני היבשת, בכל דבר שיזדקקו לו. כארגון יהודי אירופאי מרכזי אנחנו מייצגים את כלל הרבנים ועומדים לימינם בכל מאבק, אישור, גיבוי או אסמכתא שהם זקוקים לה מול השלטונות. מאידך, בנושאים הלכתיים בהם רבנים באירופה זקוקים לסיוע ומענה אנו מפנים את השאלות לגדולי הרבנים בישראל ודואגים למענה מהיר ומפורט.

מאז הקמתו, המרכז מתמקד במספר מישורים עיקריים. כנסים וסמינרים – קורסים הלכתיים באירופה, (כמו: עריכת חופה וקידושין, חברא קדישא לקבורה והלוויה, הכרת נושא שעטנז, כשרות מקוואות ותחזוקתן השוטפת – דבר הנחוץ מאוד בחו”ל, טהרת המשפחה ועוד), קורסי הכשרה מקצועיים (ניהול משברים בקהילה, משברים פיננסיים, ייעוץ ארגוני וכדומה) הנחוצים לרבנים. לאלה נוספים הכנסים השנתיים המרכזיים רבי המשתתפים שנערכים בכל שנה במדינה אחרת.

משרדי ‘המרכז’ ממוקמים בלב בנייני האיחוד האירופאי, ומשם הוא חולש על פעילות רבנית ענפה של עזרה וסיוע רחבי היקף לקהילות היהודיות באירופה. הבקשות השונות מועברות לאחד מהאגפים השונים שכל אחד מהם עוסק בתחום ייחודי לו. במקביל מפעיל ה’מרכז’ סניף בישראל בירושלים.

כיו”ר ‘המרכז’ מכהן הרב מנחם מרגולין, האיש אשר על הכלים הדיפלומטיים וקשרי הממשל של הארגון, אין מי שפקד את מסדרונות השלטון, בכל מדינה באירופה, שלא פגש בדמותו. בין עתירה לבית המשפט לחוקה לבין שתדלנות אצל מחוקקי הפרלמנט על פגיעה זו או אחרת בחופש הדת, הרב מרגולין עסוק במאבקים רבים – ציבוריים, משפטיים או פוליטיים – שמטרתם אחת: להבטיח שיהודי אירופה ימשיכו ליהנות מחופש דת מלא. הרב מרגולין קצר הצלחות רבות ב”ה, בשנים האחרונות וחזונו הוא להמשיך ולהילחם בכל מדינה שתצר את חיי היהודים ותמנע מהם לחיות בשגשוג ובשלווה על פי דתם, מורשתם ואמונתם.

כמנכ”ל הארגון משמש הרב אריה גולדברג, איש חינוך עתיר ניסיון ומי שקרוב ל-23 שנים כיהן כמשגיח רוחני בישיבת “תורת אמת” ועסק בחינוך עד שנקרא לעמוד בראש מִנהלת מרכז רבני אירופה. לא נדיר לפגוש רבנים מתלמידיו בכינוסי המרכז ובביקורי רבנים ממרכז רבני אירופה – ברחבי אירופה. הרב גולדברג יחד עם צוות המרכז עומדים בקשר יומי עם רבני הקהילות באירופה.

הרב יוסף ביינהקר משמש כסמנכ”ל הארגון וראש ‘מרכזי החסד האירופאים’ שייעודו הקמת מרכזי השאלת ציוד רפואי לקהילות ברחבי אירופה. כמו כן הוא משמש הרוח החיה מאחורי מסע הבר/בת מצווה שמקיים ‘המרכז’, זה למעלה מ-12 שנה, לנערים ונערות בגילאי 12-13, שמגיעים ממדינות אירופה לשבוע של שהות בישראל במהלכו הם נחשפים לנושאים יהודיים רבים עליהם הם לומדים חודשים אחדים קודם לכן עם רבני ורבניות הקהילות השונות שמלווים אותם לאורך המסע בישראל. במסגרת תפקידו הוא גם אחראי על מערך הפעילות של הארגון,

הרב אברהם אבא טורצקי, משמש כמזכיר ועדת הרבנים של המרכז. השאלות ההלכתיות מרחבי אירופה מועברות אליו והוא מעביר את השאלות לרבני ‘המרכז’ ומשיב עליהן בשם הרבנים. במשך שנים רבות הוא גם משמש כאיש הקשר בין רבני ‘המרכז’ לגדולי ישראל בארץ ובעולם שדלתותיהם פתוחות לפניו. מאות שאלות בעלי משמעות ורגישות רבה בעולם היהודי הועברו דרכו על ידי רבנים באירופה לגדולי התורה כמו גם התשובות, כמו”כ  ריכוז הנושאים שיידונו בכנסים ובסמינרים שמארגן ‘המרכז’ כמו גם בהכשרות המקצועיות הניתנות בסבסוד ‘המרכז’ לרבנים באירופה.

הרב יוסף מינסקי, עומד בראש אגף הכשרות (EK) של ‘המרכז’ ועוסק בפיתוח הכשרות של מרכז רבני אירופה, שייעודה הבאת מזון כשר לכל יעד באירופה. זה למעלה מ-30 שנה הוא עוסק  בתחום הכשרות והוא נחשב לאחד המומחים בתחום בעולם, שזוכה לאמון רב אצל גדולי תורה ובעלי מפעלי ענק בתחום המזון.

הרב אליעזר שולמן מופקד על מערך הדוברות וההסברה של המרכז, ומי שמביא את ארגון מרכז רבני אירופה, על מחלקותיו ורוחב עשייתו – לתודעת ההמונים ברחבי אירופה ומחוצה לה. במקביל נעזר המרכז ביועצי תוכן ושיווק מהטובים והבכירים בענף זה.