מערך הכשרות ‘EK’ – שנוסד על ידי ‘מרכז רבני אירופה’, בראשו עומד הרב יוסף מינסקי, מומחה כשרות בעל ניסיון של עשרות שנים, שם לעצמו למטרה להנגיש את המזון הכשר ליהודי אירופה, וליהודים המבקרים ביבשת. מי שמכירים מעט את תחום הכשרות יודעים כי קשה למצוא מוצרים כשרים ברחבי אירופה – מלבד בחנויות בצרפת, אנגליה וריכוזים חרדיים שונים. עבור מי שמתגורר רחוק מריכוז יהודי, גם רכישת בקבוק שמן או שפופרת מיונז, קופסת שימורים או אפילו קמח, אורז ומוצרי בסיס לתזונה היומיומית, זו משימה. גם אם המוצרים הללו נמצאים בסופרמרקט השכונתי, אין לרוכש סימוכין ברורים למוצרים שאינם מסומנים.

משימתו של “מרכז רבני אירופה” ביסוד מערכת הכשרות EK. להנגיש אוכל כשר בכל נקודה ביבשת אירופה. בעלי מפעלים רבים נענים ברצון להשגחה ולכשרות שכן זאת פותחת למוצרים שלהם קהלים חדשים, לא רק יהודים. הטרנד הבריאותי שמאמין באוכל שהכי קרוב למקור, או הציבור המוסלמי שמאמין באוכל כשר, כמי שאין בו אלכוהול, דבר-אחר וכיוצא באלה.

לפני קרוב לשבע שנים נוסדה כשרות ‘EK’ שפעלה לייצר פלטפורמה חדשה בעולם המזון היהודי של אירופה. בסיוע קהילות יהודיות שקיימות בכל עיר באירופה הוקמה רשת כשרות ב-22 מדינות באירופה, ממדינות הבלקן ועד לספרד שעל חופי הים התיכון, שמסוגלת להמציא פתרון למצוקת המזון הכשר. הפעילות נעשית במדינות שקשה להיכנס אליהן, כמו אלג’יר ואיראן, שגם מהן קיבלו ב”מרכז” פניות. רבנים מקומיים הנמנים על אנשי ‘המרכז’ עושים את עבודת ההכשרה.

הרבנים המקומיים, כל אחד בקהילתו, מזהה את הצרכים של בני הקהילה. הוא גם מכיר את בעלי המפעלים בעיר בה הוא פועל, וכך נוצר הקשר עם בעלי מפעלים רבים באירופה שמתבקשים ליצור פסי ייצור כשרים.

הרב המקומי מכיר את השטח, את האנשים ואת המנטליות, דואג להשגחה לפס הייצור במפעל, ומשום שהוא דובר את השפה המקומית, כל הפעילות הופכת לפשוטה הרבה יותר. זה כמובן גם חוסך בעלויות, כי אין צורך להטיס משגיחים מארץ ישראל או ממדינות אחרות באירופה, אלא רב הקהילה המקומי, שממילא מתגורר במקום, פועל גם כמשגיח, מה שמונע את עליית מחירי המזון הכשר.

עד כה פעל מערך הכשרות האירופאי EK כדי לייצר מוצרי בסיס כמו שמן וקפה, ירק קפוא ופסטות, קטניות וחומרי גלם רבים וכן מוצרי חלב וממתקים. אחת לתקופה קצרה אנשי מערך הכשרות מוציאים לפועל שחיטות בערים מסוימות. הפעילות ברחבי היבשת כולה.

בשנת תש”פ, מערכת הכשרות של 1kosher בראשותו של הרב מנחם חדד, רב קהילת ‘מעין חי – בריסל’ התמזגה עם מערכת הכשרות EK והרב חדד מכהן כחבר במועצת הרבנים של אגף הכשרות.