אחת לשנה מתקיים הכנס השנתי המרכזי של רבני אירופה בו עולים לדיון כל הנושאים הבוערים העומדים על סדר היום של יהדות אירופה, לצד דיון בבעיות הלכתיות הנובעות מהשינויים הטכנולוגיים או החקיקה האירופית בנושאים שונים.

הכנס מהווה הזדמנות לרבנים, שיש בהם גם מי שמכהנים במדינות מרוחקות עם קהילות יהודיות דלילות, למפגש ושיחה עם עמיתיהם בשורה של נושאים שונים המטרידים את רבני אירופה.

הכנס מתקיים בכל שנה בקהילה יהודית במדינה אירופאית אחרת המארחת את רבני המרכז.

אל הכנס השנתי מוזמנים מאות רבנים מרחבי אירופה אשר חברים ב’מרכז’. ראשי ה’מרכז’ דואגים להביא מידי שנה אל הכנס שורה של מורי הלכה והוראה בפניהם מעלים הרבנים את הבעיות ההלכתיות להן נדרש פתרון.

במהלך הכנס מועלים גם נושאים קהילתיים ואקטואליים שונים כמו התבוללות, נוער יהודי מנותק ועוד שורה של נושאים שמטרתם קירוב הנוער ליהדות.

דיוני הכנס והתכנים מעשירים את הרבנים ואת הידע שלהם, וחוזרים למקום כהונתם עם מטען הלכתי ותורני רב.

 

קורס חופה וקידושין

לצד ההתעוררות בקהילות היהודיות השונות, בעקבות הפעולות של הרבנים המקומיים בסיוע ‘המרכז’ להעמקת הזהות היהודית, רבני קהילות פנו אל ‘המרכז’ בבקשה לארגן קורס מעשי של עריכת חופה וקידושין, כדי שיידעו לעשות זאת כהלכה. מאחר והרבנים לא למדו את ההלכות הספציפיות והפרקטיקה של עריכת חופה וקידושין קיים צורך להכשיר רבני קהילות צעירים לעשות חופה וקדושין. מאז נערך הקורס מדי שנה.

מספר חודשים לפני תחילת הקורס מקבלים הרבנים הנרשמים מראי מקומות ללימוד ההלכות בנושא. הקורס עצמו נערך במשך 4 ימים. הוא מועבר על ידי הגאון הרב אליהו בר שלום רב העיר בת-ים-ישראל, שמלמד את הנושא ההלכתי וגם באופן המעשי. בסיומו של הקורס מתקיים מבחן מקיף בכתב וגם מבחן בעל פה יחד עם חברי נשיאות מרכז רבני אירופה. מי שעומדים בהצלחה במבחנים מקבלים תעודה חתומה על ידי חברי נשיאות מרכז רבני אירופה והרבנים הראשיים לישראל.

לימוד ההלכות מסייע שזוגות יתחתנו כדת משה וישראל, ומונע התבוללות או חיים משותפים ללא נישואין.

 

קורס טהרת המשפחה

לבקשת רבני קהילות שהעלו את הצורך בידיעת פרטי ההלכות כדי שיידעו לפסוק לבני קהילתם באחד הנושאים המרכזיים של הבית היהודי – טהרת המשפחה מתקיים אחת לשנה קורס מעשי בנושא טהרת המשפחה. הקורס מועבר על ידי אחד ממורי הצדק באירופה חבר מועצת רבני אירופה ומו”צ בלונדון הגאון הרב לוי יצחק רסקין. בקורס עושים ‘שימוש’ ב’מראות’, ופרקטיקה הלכתית בנושא טהרת המשפחה.

 

סמינר כשרות

כחלק אינטגראלי מההשתלמויות המקצועיות ש’מרכז רבני אירופה’ מקיים עבור רבני הקהילות באירופה, מתקיים אחת לשנתיים סמינר כשרות. מומחים מעולם הכשרות והטכנולוגיה נושאים הרצאות מקצועיות בהן הם משתפים את הרבנים, שחלק מהם נותני כשרות ואחרים משמשים כמשגיחים, במידע טכנולוגי, מציגים את הבעיות הקיימות, מתארים פתרונות.

בין רבני הקהילות יש מי שמעניקים כשרות למוצרים שונים ויש מי שמשמשים כ’משגיחים’. אלה כמו אלה מכירים את הסוגיות הללו.

בכנסים האחרונים עלו נושאים שעניינם פיתוח מוצרי מזון כשרים בהתאם לטכנולוגיה העולמית המתחדשת והשימוש במרכיבים שונים. פתרונות שהועלו על ידי רבנים ומוחים בתחום, שהשתתפו בכנסים מיושמים כיום על ידי מפעלי מזון המפיצים את מוצריהם בעולם. ויש מוצרים בפיתוח שנמצאים בבדיקה בימים אלה.

 

 

סמינר מקוואות

מרכז רבני אירופה סייע בשיתוף קרן ‘מרומים’ בבניית ושיפוץ 72 מקוואות נשים מפוארות בערים שונות באירופה (ראו פרק נפרד). במקביל לבניית המקוואות מתקיימים סמינרים בהם רבנים ומומחים מלמדים ומסבירים לרבנים על בניין המקווה, מה יש להקפיד, הוראות אחזקה ותחזוקה ועוד שורה ארוכה של נושאים טכניים ופתרונות במקרה של תקלה.

מדובר בקורסים יקרים, ממוקדים, אליהם מובאים מיטב אנשי המקצוע בעלי נסיון רב אשר חולקים את ניסיונם עם הרבנים. תקלות שבעבר הרחוק היו גורמות להשבתת פעילות המקווה, כיום בעקבות הקורסים, מתוקנות במהירות על ידי הרב המקומי שיש לו גם אפשרות להתייעץ עם אנשי המקצוע ובעת הצורך גם להזמין אביזרים שונים

 

קורס חברה קדישא

מעגל החיים מחייב גם טיפול בנפטרים. לבקשת רבני קהילות, שמצאו עצמם נדרשים לפעול בנושא אך ללא שיש להם את הידיעות הנדרשות, דרך ‘מרכז רבני אירופה’ סמינרים בנושא עם הג”ר יעקב רוז’ה, חבר מועצת הרבנות הראשית, ורב ארגון זק”א בו לומדים הרבנים איך להביא יהודים לקבר ישראל לפי כל כללי ההלכה.

מדובר בנושא מורכב, עם פרטי הלכה רבים וייחודיים. הנהלת ‘המרכז’ סיכמה עם הרב רוז’ה כי הרבנים יכולים להתייעץ אתו בנושאים דחופים בכל שעה משעות היממה.

הקורס שעלותו גבוהה, מסובסד על ידי ‘המרכז’

 

פורום רבנים צעירים 

פורום רבנים צעירים המתכנס אחת לשנה הוא אחד הפרויקטים הייחודיים של ‘המרכז’ עם תרומה רבה לקהילות היהודיות באירופה.

הוא מיועד לרבנים בגילאי 26-40 שמכהנים בתפקיד רבנות מקומית לפחות 4 שנים.

הפורום מתארח בכל שנה אצל חבר אחר בו, ומשתתפים בו רבנים מכל רחבי אירופה.

הדיונים בפורום, שבגיבושם והתוויתם שותפים חברי הפורום עוסקים בשורה ארוכה של נושאים מקצועיים כמו טיפול בנוער נושר, הגברת הקשר בין הנוער לקהילה היהודית, גיוס כספים, התנהלות בינאישית, כיצד ‘בונים’ נאום, תורת הרטוריקה, שימוש נכון בתקשורת, ניהול קהילה, חינוך בבית ובחוץ, ועוד שורה ארוכה של נושאים.

הרבנים הצעירים שהשתתפו בפורום ציינו במשובים שכתבו לאחר הפורום כי הייתה לו השפעה רבה על המשך פעילותם, שיפר אותה מאוד והעניק להם ‘כלים’ לשיפור הפעילות. הם ציינו שהם מאמינים שזה גם ישפיע בסופו של תהליך על הפעילות בקהילה היהודית כולה.

ארגון חנה

ארגון חנה בו חברות נשות הרבנים באירופה מהווה ‘מועדון חברתי’ עבורן. בעוד הרב המקומי הנושא בתפקיד רשמי עוסק בצורכי הקהילה, על כתפי הרבנית מונחת עבודה רבה והיא משלבת בין אחזקת הבית, חינוך הילדים ועבודה עם נשות הקהילה. אל הרבנית מובאים בירורים הלכתיים בתחומים שונים (טהרת המשפחה, שלום בית ועוד) והיא מהווה ‘אוזן קשבת’ בנושאים רבים ומגוונים.

ב’מרכז’ רבני אירופה’ זיהו את הצורך בעריכת השתלמויות לצד הקמת ‘מועדון חברתי’ לנשות הרבנים וחיזוק הקשר ביניהן. 250 רבניות חברות בגוף הזה, והן מקיימות פעילות רבה ומגוונת לצד מפגשים לסמינרים שונים, כמו קורס בלניות מקווה ועוד. בכל מפגש כזה משולבות הרצאות מקצועיות בתחומים שונים.

התגובות שקיבלו אנשי ‘המרכז’ מהרבניות לימדו עד כמה מסייעת ותורמת  הפעילות ב’מועדון’. היכולת להתייעץ ולשתף חברות באירועים שונים, שחלק מהם, מוכר גם לחברות אחרות. מאפשר לכולם להנות מהניסיון ולקבל עצה טובה כיצד להתמודד. הרבניות ציינו כי הדבר שיפר מאוד את תפקודן.

הצורך: הבאת אנשי מקצוע להרצאות, כינוסים תכופים יותר והגדלת מעגל החברות – יסייע רבות בעבודה עם הקהילה היהודית בכל מקום ואתר.