ארבעה מרכזים ייחודיים להשאלת ציוד רפואי נחנכו במהלך חודש חשוון בערים ז’יטומיר, צ’רנוביץ’, ויניצא, ובכפר אנטבקה הסמוך לקייב. העלות הכוללת של הציוד הרפואי בכל אחת מהערים נאמדת במאות אלפי דולרים. חנוכת המרכזים התקיימה בערים השונות בהשתתפות הרב שלמה וילהלם רבה של ז’יטומיר ומערב אוקראינה, הרב שאול הורביץ רבה של ויניצא והרב מנחם מענדל גליצנשטיין רבה של צ’רנוביץ’ אשר פועלים תחת “איגוד הקהילות היהודיות בחבר העמים” בראשות רבה הראשי של רוסיה הג”ר בערל לאזאר.

המרכזים נחנכו במהלך סיור שקיימה משלחת “מרכז רבני אירופה” בראשות הרב אריה גולדברג מנכ”ל “המרכז”, הרב יוסף ביינהקר סמנכ”ל “המרכז” והרב אברהם אבא טורצקי מזכיר מועצת רבני אירופה, בהם עמדו אחר ההתפתחות המרשימה של הקהילות היהודיות. הנוכחים הביעו התפעלות רבה מתנופת הפעילות המרשימה לה נחשפו במוסדות החינוך, בתי ספר וגני ילדים בערים השונות.

מדובר בפרויקט אדיר של “מרכז החסד האירופאי”, ביוזמת “מרכז רבני אירופה”, שנטל על עצמו פתיחת 50 מרכזים להשאלת ציוד רפואי ב- 50 ערים באירופה. המיזם החל לפעול בסמוך להתפרצות נגיף הקורונה במטרה לדאוג ליהודי אירופה הזקוקים למכשור רפואי. כל סניף ברחבי הקהילות כולל ציוד רפואי המותאם מגיל לידה ועד שיבה.

המרכזים מביאים בשורה גדולה ויתנו מענה  נחוץ ליהודי הקהילות היהודיות השונות באירופה, ויפעלו תחת אחריותם וניהולם  של רבני הערים השונות. הפרויקט הינו חלק מהפעילות הענפה של “מרכז רבני אירופה” הפועל בקרב קהילות אירופה הכוללת סיוע רב לרבנים ובני קהילותיהם בכל התחומים היהודיים מסיוע בבניית מקוואות טהרה, הכשרת רבנים, פרויקטים חינוכיים רבים ומגוונים ועד חלוקות חנוכיות, משלוחי מנות ומצות שמורה ליהודי אירופה.

המשלחת  אף ביקרה במוסדות החינוך בערים השונות ועמדו מקרוב על הפעילות הרבה והמגוונת בערים השונות, כמו גם על התפתחות הקהילות בהן יש מוסדות חינוך ופעילות של חסד אשר כוללת בין היתר הפעלת בתי תבשיל, סיוע בבגדים למי שזקוקים, מתן חבילות מזון ודברים רבים נוספים. הפעילות הזאת מתקיימת לאורך כל ימות השנה תחת ארגון הגג של “איגוד הקהילות היהודיות של חבר העמים (FJC)” בראשותם של רבני הערים.

את הסיור סיימה המשלחת  בביקור רב רושם בכפר אנטבקה שליד קייב בראשה מכהן הרב משה ראובן אסמן. חברי המשלחת עמדו על הפעילות המגוונת בקהילה היהודית המונה עשרות משפחות. במקום יש שורה ארוכה ומרשימה של מוסדות חינוך וחסד.

בטכס רב רושם נחנך במקום מרכז להשאלת ציוד רפואי בהשתתפות שגריר ישראל באוקראינה, ראש העיר וסגן ראש המחוז. במהלך הטקס הונחה אבן פינה על ידי הנוכחים המכובדים למבנה המיועד למרכז להשאלת ציוד רפואי לתושבי קייב והסביבה.