הישג מדיני משמעותי לשר לעניני דת דוד אזולאי. במהלך ביקור רב רושם שעשה במדינות אירופה, במסגרת משלחת של “מרכז רבני אירופה” שכלל גם מפגש עם יו”ר הפרלמנט הבלגי מר זיגפריד ברייק הבטיח יו”ר הפרלמנט כי הפרלמנט הבלגי ידרוש מראשי האיחוד האירופי להשתתף במימון אבטחה לבתי כנסת יהודיים בערים בהם יש גל אנטישמיות. לדברי ברייק, בשיחות לא רשמיות שקיים עם בכירים באיחוד האירופי הוא מצא אוזן קשבת לדברים.

התרגשות נרשמה בקרב הקהילות היהודיות במרכז אירופה, אליהן הגיעה המשלחת לביקור מיוחד בראשות השר לענייני דת, דוד אזולאי, שיצאה למסע ביקורים בקהילות היהודיות בהולנד, בלגיה וצרפת. מסכת הביקורים התקיימה במסגרת פעילות ‘מרכז רבני אירופה’ שעמל במשך כל ימות השנה לקיים קשר רציף בין מוסדות הדת בארץ לקהילות היהודיות בחו”ל.
מטרת ביקורה של המשלחת בראשות השר היה חיזוק הקשר עם הקהילות היהודיות במדינות המצוינות, כאשר בכל מדינה אליה הגיעה המשלחת היא נפגשה עם הרבנים הראשיים, עם רבני ערים וראשי קהילות. ‘מרכז רבני אירופה’ שפועל כדי לחזק את הקשר בין גורמים העוסקים בכל קשור לפעילות דתית בארץ ישראל ראה בביקור זה חשיבות עצומה, שמטרת העל היא לחזק עוד יותר את הקשר בין משרד הדתות לראשי ורבני הקהילות בגולה.

את ביקורה פתחה המשלחת בראשות השר אזולאי באמסטרדם ובהאג, שם נפגשה עם רבני הערים בליווי רבה הראשי של הולנד הג”ר בנימין יעקובס שהיה נרגש לקבל את פני המשלחת וללוות אותם בפגישות החשובות. הג”ר יעקובס הפגיש את חברי המשלחת בראשות השר אזולאי עם קבוצה של נוצרים מקומיים שפועלים למען עם ישראל ומדינת ישראל, ויחד ביקרו חברי המשלחת במיזם המיוחד של אותה הקבוצה – מרכול שמציע למכירה עשרות מוצרי מזון שמיוצרים בישראל, תוך מתן דגש על תוצרת מההתנחלויות.

חברי המשלחת והשר התרגשו מהיוזמה, וחברי הקבוצה סיפרו שהם הקימו את המרכול כתגובת נגד לפעילות ארגון BDS שפועל להשמיץ ולהחרים את ישראל ברחבי העולם. הג”ר יעקובס סיפר גם כן כי חברי הקבוצה מסייעים רבות לקהילות היהודיות באוקראינה, שמתמודדים בשנים האחרונות עם מציאות של מלחמה. חברי הקבוצה שלחו סלי מזון לרבנים המקומיים ולבני הקהילות בערים רבות באוקראינה, וגם סיוע כספי ותמיכה בתגבור אנשי האבטחה ששומרים על מוסדות הקהילות היהודיות במדינה המזרח-אירופית.

לאחר הפגישה ביקרה המשלחת בבית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם, שם התקבלה על ידי הנהלת הקהילה. הם שוחחו עם הרבנים המקומיים, ושמעו סיפורים שריגשו אותם במיוחד. אחד הרבנים סיפר שהוא נוהג לקחת את ביתו הקטנה, אחת לשבוע לגן ילדים יהודי באנטוורפן – מרחק של שעתיים וחצי נסיעה מאמסטרדם – כדי שתוכל לשהות ולו לשעות ספורות עם ילדים יהודיים. רב נוסף סיפר שהוא לוקח את בנו בן השבע, שלוש פעמים בשבוע, לת”ת בבלגיה, גם כן כדי שיוכל לספוג ערכים יהודיים. חברי המשלחת והשר התרגשו מאד ממסירות הנפש של הרבנים המקומיים והביעו את הערכתם ותמיכתם בפועלם.

מהולנד יצאה המשלחת לבריסל, שם נפגשה עם חברי פרלמנט אירופי מכלל מדינות אירופה. השר אזולאי דיבר עם הנציגים הבכירים והבהיר כי הם מחויבים לפעול למען חופש דת במדינותיהם, ולאפשר ליהודים לחיות חיים יהודיים בכל מקום ברחבי אירופה. הוא העלה את נושא השחיטה היהודית וקיום ברית המילה , ציין כי הם מעיקרי הדת היהודית והביע תמיהה על כך שגורמים האיחוד האירופי נותנים ידם לנסיונות לפגוע בהם. בסיום המפגש קיימה המשלחת ביקור בבית הספר ‘גננו’ בבריסל בו לומדים כשמונה מאות ילדים יהודיים.

בהמשך ביקרה המשלחת בקהילות היהודיות באנטוורפן ואת ביקורם חתמו בפריז, שם נפגשו עם רבני העיר, עם ראשי הקהילות וביקרו במספר קהילות ספרדיות בבירה הצרפתית.

“הקשר בין הקהילות היהודיות למשרד הדתות חשוב במיוחד”, אמר מנכ”ל ‘מרכז רבני אירופה’, הרב מנחם מרגולין, “הקהילות צריכות את החיבור הזה, את הקשר לארץ ישראל ולגורמים המרכזיים שפועלים למען היהדות בארץ”.

סמנכ”ל מרכז רבני אירופה הרב אריה גולדברג ציין : “בביקורנו זכה השר אזולאי יחד עם חברי המשלחת לעקוב מקרוב אחרי פעילות הקהילות השונות במדינות בהן ביקרנו, ואני תקווה שהקשר עם ראשי הקהילות שהתעצם במהלך הביקור, ימשיך בעתיד, למען כלל ישראל, בארץ ובעולם”.