קבוצה של 50 רבני אירופה בכירים חתמה על מכתב משותף המגנה את מנהיגי ארמניה על שימוש ברטוריקה בנושא השואה בקמפיין שלה נגד שכנתה אזרבייג’ן. “ביטויים כמו ‘גטו’, ‘רצח עם’, ‘שואה’ ואחרים אינם מתאימים להיות חלק מהז’רגון המשמש בכל סוג של מחלוקת פוליטית”, כותבים הרבנים במכתב, המופנה לראש הממשלה ניקול פאשיניאן והנשיא ווהאגן גרניקי חצ’טוריאן.

הרבנים הביעו גם את דאגתם מהקשרים ההדוקים של ארמניה עם ממשלת איראן, “מדינה שקוראת ללא הרף בגלוי ובפומבי להשמדתה של המדינה היהודית היחידה בעולם”.

המכתב מגיע בעקבות ראיונות והצהרות שנמסרו לאחרונה על ידי מנהיגים ארמנים בנושא הסכסוך עם אזרבייג’ן על האזור המריבה של נגורנו קרבאך. בראיון שערך לאחרונה ראש הממשלה פאשיניאן לסוכנות הידיעות הצרפתית, המנהיג הארמני ערך השוואות בין השואה לבין הגטאות שהנאצים יצרו באירופה ליהודים, לבין מה שאזרבייג’ן עושה כיום באזור המסוכסך.
“בואו נחזור לשואה (…) האם היטלר עלה לשלטון ולמחרת בבוקר שלף את החרב והתחיל לרדוף אחרי היהודים ברחובות? זה נמשך שנים, זה היה תהליך (…) עכשיו בנגורנו קרבאך יצרו גטו, במשמעות הכי מילולית של המילה” אמר פאשיניאן בראיון.
בהצהרה נוספת של פקיד ארמני ברשתות החברתיות לפני מספר ימים השווה הפקיד את האזרים להיטלר, ואמר כי “המצור של אזרבייג’ן על ארטסח (השם הארמני לנגורנו קרבאך) מהדהד את תוכנית הרעב של היטלר – שניהם הטילו סבל על אוכלוסיות תמימות”.

במכתבם קוראים הרבנים להנהגה הארמנית “להבהיר באופן מפורש וחד משמעי כי העם הארמני מכיר ומכבד את הסבל האנושי הנורא שעבר העם היהודי” ולהפסיק “לזלזל בהיקף הסבל של העם היהודי כדי לקדם כל פוליטי עניין באמצעות שימוש בלתי פוסק בביטויים הקשורים לשואה ממנה סבל העם היהודי”.

המכתב נחתם על ידי 50 רבנים מובילים מ-20 מדינות באירופה, כולל צרפת, אנגליה, גרמניה, אוסטריה, איטליה, נורבגיה, הולנד, בלגיה, קרואטיה, ספרד, גיברלטר, בולגריה, מונטנגרו, סלובקיה, פולין, הונגריה, מלטה, קפריסין, אסטוניה ואוקראינה