“לבקשת רבני אירופה הרבנות הראשית של ישראל תוסיף בשטרות מכירת החמץ שהיא מזכה את מכירת החמץ גם ליהודים בתפוצות שאינם מודעים למכירת חמץ”, כך גילה השבוע הרב הראשי לישראל ונשיא בית הדין הגדול הגאון רבי דוד לאו, בשיעור שמסר במסגרת ערוץ השיעורים של “מרכז רבני אירופה”. במסגרת השיעור הוא ציין לשבח את היוזמה של “מרכז רבני אירופה” שראשיו הודיעו כי יאפשרו מכירת חמץ לקהילות היהודיות באירופה בשפות: אנגלית, צרפתית ועברית באמצעות הטכנולוגיה המקוונת.

במהלך השנה האחרונה, בה היכה נגיף הקורונה הקטלני ברחבי העולם ולא ניתן היה לקיים כנסים וסמינרים מקצועיים לרבנים ברחבי אירופה, קיים “מרכז רבני אירופה” עשרות שיעורי הלכה מקוונים במגוון נושאים. מאות רבנים ודיינים מרחבי אירופה השתתפו בהם באופן פעיל. בין השאר התקיימה סדרת שעורים יומית בהלכה, שנמסרה בערוץ שיעורים של “מרכז רבני אירופה”, לזכרו של הרב בנימין וואלף ז”ל, ששימש כשליח חב”ד בהנובר שבגרמניה.

לקראת חודש ניסן, בו עולים מגוון רחב של שאלות הלכה למעשה, קיים השבוע הגר”ד לאו שיעור, הלכה למעשה, בנושא ערב פסח שחל בשבת. במהלך השיעור השיב הגר”ד לאו לשאלות רבות שהופנו אליו. בין השאר עלה גם נושא מכירת חמץ לגוי. הגר”ד לאו נענה לבקשת הרבנים והבטיח שבנוסח שטר מכירת החמץ שתפעיל הרבנות הראשית בישראל, יהיה גם סעיף בו ייכתב כי המכירה תחול גם לכל יהודי שיש ברשותו חמץ בתפוצות! הדברים עוררו שיח הלכתי ער במשך זמן ארוך בין הרבנים שביקשו ללבן שורה של פרטי הלכה.