שבוע גדוש אירועים, אטרקציות וטיולים עבר על 120 נערים ונערות בני ובנות מצווה ממדינות רוסיה, אוקראינה, גרמניה, הונגריה, הולנד, צרפת, אסטוניה וספרד, שהגיעו בתחילת השבוע שעבר למסע ייחודי מסוגו ברחבי ארץ ישראל להכרת היהדות ושמירת המצוות. רבים מהנערים הם ממשפחות שאינן יודעות דבר על היהדות. מן הראוי לציין שזאת המשלחת הגדולה ביותר של נערים מאירופה שהגיעו לחגוג בישראל את היכנסם לעול מצוות.

שיאו של הארוע התקיים ביום חמישי ראש חודש אדר ב’, ברחבת הכותל המערבי, כאשר בני הנוער מהקבוצה הגיעו לתפילת שחרית בכותל המערבי. לפני הכניסה אל רחבת הכותל המתינו להם נגנים שקידמו את פניהם בניגוני חודש אדר ופורים. הנגנים ליוו אותם עד רחבת הכותל, שם נפרדו מהם בקולות תקיעה בשופרות.

הנערות בקבוצה ניגשו להתפלל בעזרת נשים והנערים נכנסו אל רחבת הכותל המערבי שם הוענק לכל אחד מהם במתנה זוג תפילין, טלית וסידור מיוחד תרומת איש העסקים רמי לוי. יחד עם המדריכים ורבני הקהילות שמלווים אותם לכל המסע, הם הניחו את התפילין והתפללו תפילת ראש חודש. הארוע בכותל המערבי התקיים במימון הקרן למורשת הכותל והמשרד לירושלים ומורשת בראשות השר זאב אלקין שהשקיעו רבות בטקס שהתקיים היום בכותל.

בשעות הערב של יום חמישי התקיימה חגיגת הבר/בת מצווה בהשתתפות הרבנים הראשיים לישראל, הג”ר יצחק יוסף והג”ר דוד לאו, שר הדתות יצחק וקנין, השר לירושלים ומורשת זאב אלקין, הגאון הרב יעקב דוד שמאהל דיין בקהילת שומרי הדת באנטוורפן וחבר מועצת ‘מרכז רבני אירופה’, הרב מימון אביטן, הנגיד ר’ מרדכי (מוטי) זוננפלד, מנכ”ל המשרד לעניני דתות עו”ד עודד פלוס, רבנים ואישי ציבור.

במהלך החגיגה התקיים חידון ידע נרחב במושגי יהדות ותורה. אנשי תיאטרון אספקלריא המחיזו מאורעות שונים מהתורה והילדים שצוידו בשלטים היו צריכים לציין אחת מארבע אפשרויות. בסיומו של החידון, בו הוכיחו הילדים ידע רב, קיבלו ארבעה זוכים פרסים יקרי ערך. 2 נערות קיבלו פמוטות מכסף. 2 נערים קיבלו גביעי כסף. את הפרסים העניקו יו”ר ‘מרכז רבני אירופה’ הרב מנחם מרגולין ומנכ”ל ‘המרכז’ הרב אריה גולדברג.

החגיגה התקיימה באולם ‘אחר כתלנו’ שבמנהרות הכותל. השר זאב אלקין עורר עניין רב בקרב הרבנים כאשר הראה להם מטבע עתיקה שנמצאה בחפירות במנהרות. בין הרבנים התפתח משא ומתן אודות הזמן לו ניתן לייחס את המטבע.
את האירוע הנחה ר’ אפרים קמיסר. על הריקודים והשמחה הופקדו הזמר ר’ שמחה פרידמן ובעל המנגן ר’ לייבל’ה ליפסקר.

אנשי ‘מרכז רבני אירופה’ שבאגף ‘מורשה’, פועלים בקרב קהילות יהודיות, ובפרט קהילות קטנות, במזרח ובמערב אירופה. המטרה היא להביא זהות יהודית לילדים וילדות שלא זוכים לחוש שבת או ימי שבוע כיהודים, כיוון שאינם מתגוררים בסביבה יהודית – באמצעות פעילות סביב השנה ובפרט בחגים.

פרויקט הדגל הוא מסע בני ובנות מצווה לישראל, שמסכם לימוד נושאים יהודיים במשך שלושה חודשים, ואשר נמשך שבוע ברחבי ארץ ישראל. המסע התקיים על ידי אגף ׳מורשה׳ שב׳מרכז רבני אירופה׳ בהנהלתו של הסמנכ”ל הרב יוסף ביינהקר. בין פורשי החסות על המסע נמנים קרן ‘מרומים’ בראשות הרב בן ציון ליפסקר, המשרד לענייני ירושלים ומורשת בראשות השר זאב אלקין, המשרד לשירותי דת, ארגון השומר החדש, איש העסקים מר רמי לוי והנגיד ר’ מוטי זוננפלד מייסד קרן דניאלי אשר מלווה את פעילות המרכז לאורך כל השנה. תודה והערכה מיוחדת הובעה להרב אליהו איידלקופ, מנהל הקרן לפיתוח יהדות אירופה על הסיוע הרב שהגיש בכל חלקי המסע.
השנה חגגו ב’מרכז רבני אירופה’ את השנה העשירית לקיומו של הפרויקט הייחודי שאין דומה לו באירופה. במהלך המסע ביקרו הצעירים במקומות הקדושים בכל רחבי הארץ וחוו הזדמנות מיוחדת להעמיק את הקשר שלהם עם המסורת היהודית והחיים בישראל. את הנערים ליוו רבני הקהילות ונשותיהם, (שליוו את קבוצת בנות המצווה), מערי המוצא שלהם. לאורך כל הביקור הוצמד לכל קבוצה מדריך הדובר את שפתה.

בנוסף לסיורים ולאטרקציות, התקיימו גם פעילויות חינוכיות-חברתיות. חלק מהפעילויות נערכו במסגרת נפרדת של כל קבוצה וקבוצה וחלק במסגרת הכללית של המשלחת כולה. התוכנית נבנתה באופן שבו לכל אורך הימים ניתן דגש על מה יכולים הנערים והנערות לקחת מהחוויה להמשך חייהם.
מקס שהגיע מצרפת אמר בהתרגשות שהמסע הזה הוא הגשמת חלום עבורו. “כל מה שחלמתי לראות, במיוחד התפילה ליד שריד בית המקדש, הפך למציאות. רק כאן הבנתי את עומק כוחה של תפילה והחשיבות להתפלל. כשנחזור אני מתכוון להגביר את הלימודים היהודיים שלי”.
נעמי שהגיעה מסאן פטרבורג שברוסיה אמרה: “המסע הזה הוא זוהר, צבעוני ומלא קדושה. לעומת רוסיה בה הכול אפור כאן בישראל הכול חי, מלא בצבע ורווי בקדושה”.

איזבל שהגיעה מטאלין שבאסטוניה אמרה: “אני נהנית מאוד מהמסע. אני נחשפת למקומות חדשים ומענינים, מקומות קדושים ששמעתי עליהם והיו בגדר חלום הפכו למציאות בה ביקרתי. המסע תרם לי המון בנושא התפילה. עד שהגעתי אליו לא ידעתי להתפלל. עכשיו למדתי להתפלל ואני מאוד מאושרת שאני יודעת איך לפנות לקדוש ברוך הוא”.

יו”ר מרכז רבני אירופה הרב מנחם מרגולין אמר עם סיומו של המסע: “בימים בהם גוברת האנטישמיות באירופה, בוחרת קבוצת נערים יהודיים להרים על נס בגאווה את יהדותם וכניסתם לעול מצוות ועל כך גאוותנו”.

מנכ”ל מרכז רבני אירופה הרב אריה גולדברג אמר: “זה מרשים לראות כל שנה מחדש את ההתרגשות של הנערים והנערות בני המצוות עם הגיעם לכותל המערבי. זאת חוויה שכדבריהם נחרטת בליבם לכל ימי חייהם. אנחנו שמחים להיות חלק מכך. ראוי לציין ששתיים מהמדריכות שליוו השנה את בנות המצווה, השתתפו לפני שש שנים במסע. זו היתה הזדמנות לראות את ההשפעה של המסע”.

סמנכ”ל מרכז רבני אירופה ומנהל אגף ‘מורשה’ הרב יוסף ביינהקר אמר: זו השנה העשירית של המסע וברוך השם אנו רואים גידול במספר הנערים והנערות שמגיעים למסע. זאת הפקה מורכבת של ביקור שכל שעה בו מיועדת למען בני ובנות המצווה. שבוע הוא זמן קצר וברוך השם אנחנו מצליחים לחשוף אותם ליופיה של היהדות ולבקר בשורה ארוכה של אתרים יהודיים. הם חוזרים הביתה מלאים בגאווה יהודית. זאת זכות עבורנו”.

לצפיה בגלריה המלאה:

http://drive.google.com/drive/folders/10dMam_aR_XAdoXneYuCTchVjGbWLoZPU?usp=sharing