120,000 חנוכיות, נרות חנוכה וסביבונים שנשלחו על ידי “מרכז רבני אירופה” (RCE) ואיגוד הארגונים היהודיים (EJA) יחד עם ארגון “בסד” (BASSAD) המנוהל על ידי הרב יהודה רייכמן,  סיימו בימים אלה מסע ארוך בן חודש והגיעו ליעדן, אלפי קהילות יהודיות ברחבי אירופה, בהן ידליקו אותן בשבוע הבא אלפי יהודים המתגוררים בהן.

מדובר במבצע ייחודי שהתחיל לפני חודש ימים. אל מאות קהילות יהודיות נשלחו 120,000 ערכות חנוכה הכוללות חנוכיה ונרות להדלקה לכל ימי החנוכה בבתיהם. בימים אלה הן הגיעו ליעדן, בהן גם קהילות יהודיות קטנות השוכנות במרחק נסיעה של שעות אחדות ממרכזים יהודיים, וזאת במטרה לאפשר לכל יהודי להדליק נרות חנוכה בביתו ולפרסם את הנס. את הפרויקט ריכז סמנכ”ל הארגון הרב יוסף ביינהקר.

כבר בימים אלה מגיעות תגובות נלהבות של רבני ואנשי הקהילות היהודיות מה שלימד עד כמה הדבר נחוץ ומועיל.

במקביל להכנה למשלוח החנוכיות הפיץ אגף ‘מורשה’ של ‘מרכז רבני אירופה’, בניהולו של הסמנכ”ל הרב יוסף ביינהקר, סדנה ייחודית שכללת משחק מולטימדיה בו יכולים הילדים ליצור את סיפור החג ומשחק נוסף ממנו לומדים הילדים כל מה שצריך לדעת על החנוכיה וההדלקה. לערכה צורף גם סרט מיוחד על הפקת השמן מהזית לבקבוק. הערכה כוללת גם משחק סיכום למסיבת חנוכה.

בחמש השנים האחרונות מפיץ אגף ‘מורשה’ של ‘מרכז רבני אירופה’ סדנאות ייחודיות לילדים, לקראת חגי ישראל, שמיועדות להפעלה עצמית על ידי מורים ומורות או רבני קהילות.

מתחילת שנת תשע”ט מפיץ האגף בכל חודש סדנה המותאמת לאותו חודש. בערכת ההפעלה יש 4 יחידות בנושאי החודש השונים הכוללות משחק פתיחה, הפעלה מרכזית, ותוצר אישי או יצירה לסיום. בכל ערכה יש סרטון אנימציה אינטראקטיבי בשפות עברית, אנגלית, צרפתית, רוסית וגרמנית. החומרים לסדנאות כוללות עמן חוברות הדרכה האוגדות בתוכן את כל ההפעלות שהמפעילים יכולים לעשות לילדים.

צוות מיומן ישב לתרגם את החומר לשפות שונות (אנגלית, צרפתית, גרמנית ורוסית) בכדי להקל על ההפעלה. צוות מקצועי ומיומן בראשותן של הגב’ נעמה אוישי והגב’ מושקא מנדלזון עמלות על החומרים השונים, כדי להרכיב ערכה שתתאים לילדי ישראל בתפוצות.

בערכות משתמשים אלפי ילדים מכל הגילאים ב’סאנדיי סקול’ ובבתי ספר יהודיים וכן בפעילויות חינוכיות הנערכים על ידי רבנים ורבניות קהילות היהודיות השונות באירופה. הערכות מופיעות בשפות עברית, אנגלית, צרפתית, רוסית וגרמנית.

יו”ר “מרכז רבני אירופה” ו”איגוד הארגונים היהודיים” הרב מנחם מרגולין אמר כי הפעילות ברחבי אירופה לקראת חגי ישראל מעודדת ומסייעת ליהודי הקהילות שחשים בדידות רבה בגלל המצב שמאלץ אותם להימנע מיציאה מהבתים כמו בימים רגילים.

מנכ”ל מרכז רבני אירופה, הרב אריה גולדברג ציין כי ההיערכות המוקדמת מסייעת רבות בהפצת אור בקרב יהודי הקהילות בכל רחבי אירופה. “כל נר הוא אור קטן שבעזרת השם יפיץ מדורה גדולה של יהדות ברחבי אירופה”.